Založ si blog

Geometria pre pokročilých

Je polnoc. Som v posteli, no ešte nie je zhasnuté, keď sa ma zrazu spýta: “Pamätáš si ešte geometriu?”

“Hm?”

Staviam sa na kolená, lebo nabudil moju zvedavosť. Ukazuje mi príklady, ktoré dnes odfotil z učebnice Mohameda. Nadobro vychádzam z postele. Nepamätám si už nič okrem Pytagorovej vety. S papierom, ceruzkou a kalkulačkou strávime celú pol hodinu i keď ani jeden z nás si už nepamätá ako nás to pani učiteľky učili. Vymýšľame vlastné postupy. Možno omnoho komplikovanejšie a možno až detsky ľahké, kto vie. Isto to triezvo neposúdime my sami.

Ráno sa mi vstáva ťažko, šesť hodín spánku mi po geometrickej noci nestačí. Do toho mi volá sestra a ja sa pozerám na jej fotku s červenými ústami otvorenými dokorán a neviem sa rozhodnúť, či dvihnúť alebo nedvihnúť. Odpoviem a aktívne mlčím pol hodinu.

Na obed si dávam kávu v malej kaviarničke, kde sa čašníčky usmievajú. Je silná a krátka. Macchiato s trstinovým cukrom a drby z práce.

 

Po práci nad sáčkovým zeleným čajom počúvam ex spolužiačku z výšky, ktorá nie a nie si nájsť robotu. Ja som kedysi v jej situáci robila čašníčku, ona je Talianka a pomáhajú jej rodičia. Lámem si hlavu ako jej môžem pomôcť ja.

 

Večer sa mi pri zástavke metra prihovára pripitý muzikant, chce mi predať svoje cédečko. Vraj nebudem sklamaná, vraj stojí šesť eur, no ja som príliš krásna a tak mi ho dá len za tri. V peňaženke mám posledných päť eur a tak mu vravím, že si ho kúpim inokedy. “A čo musím spraviť, aby si so mnou dnes šla von?” A v tej chvíli z jeho dychu jasne zacítim, že má požité. Odvolávam sa na nemožnosť a odchádzam.

 

Po ceste ma prekvapí v mojich ušiach Enya a nejak mi zostane clivo. Pozorujem listové more na kruhovom objazde mysliac na ten večer, keď mi listy poletovali nad hlavou ako snehové vločky. Mám zlozvyk chcieť opakovať chvíle, ktoré odišli.

 

Cítim ako sa mi začínajú lesknúť oči. Kráčam ďalej s Enyou, už len posledných pár krokov.

 

Doma ma čakajú špagety a teplé objatie. Clivosť zázračne pominie. Babička mi to hovorievala často: “Jaj, Marienočka, ono to tak všetko utečie.”

 

A tak aj bolo. Kamarátky z ulice, rozbité kolená a letné prázdniny, pečené štrúdle, rezané kvety z jej záhrady, mačky, ktorým som potajomky poskytovala prístrešok, polievky so zápraškami, jahodová pena, treska a klebetník, ktorý kupoval dedko, Timi i odhŕňanie snehu… Všetko to ušlo spolu s ňou.

 

V noci si trúfneme na geometriu pre pokročilých. Bez kalkulačky. Netuší ako rada by som to dala všetko na papier spolu s padajúcimi listami, babičkiným smiechom a fotografovaním s Renatom, aby to neušlo a občas sa to mohlo vrátiť späť.

 

Ako sa zastaviť

05.03.2016

„Už nemáš babičku,“ vraví mi mamina držiac ma okolo pliec a mne v tej chvíli vyprcháva účinok emočnej amnézie, obranného mechanizmu, ktorý sa mi dáva automaticky do pohonu v podobných viac »

Spomienky teba

04.12.2014

Ešte dva týždne a kúsok. Dnes je to presne týždeň a dva dni, čo sme si dali zbohom. Nemala som žiadny hysák,tentokrát som nezmazala telefónne číslo ani neroztrhala fotky. Len čakám. Čo viac »

A on hral a ja som mala pocit, že ho ľúbim ako nikdy. ..

02.05.2013

Mala som chuť o tom napísať celú knihu. O každom jednom detaili. Ako sme sa spoznali, ako sa nám prekrížili cesty...ako som sa zaľúbila. Pekne od začiatku až do konca. Až po ten večer, keď viac »

Chelsea Manning, Bradley Manning

Obama zmierni trest Chelsea Manningovej

17.01.2017 22:57

Odchádzajúci americký prezident Barack Obama zmiernil trest Chelsea Manningovej, bývalej analytičke vojenskej spravodajskej služby.

Kukurica pre chuť, ale i pre zdravie a krásu!

Bayer a Monsanto sľúbili Trumpovi miliardové investície

17.01.2017 22:16

Nemecký chemický a farmaceutický koncern Bayer a americká biotechnologická spoločnosť Monsanto sľúbili rozsiahle investície v USA.

Diviak

Takmer polovica diviakov zo Šumavy je rádioaktívna

17.01.2017 21:37

Takmer polovica diviakov, ktoré odchytili na českej strane pohoria Šumava, vykazovala nadlimitnú mieru rádioaktivity.

Eugen Cernan

Cernan kysucké korene nikdy nezaprel. Do rodiska predkov sa vrátil

17.01.2017 20:00

Svoju cestu na Mesiac som začal niekde tu, z týchto koreňov vo Vysokej nad Kysucou - hovorieval posledný muž na Mesiaci, keď navštívil Kysuce, Eugen Cernan.

frezia

Len sa nezastaviť...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 13813x
Priemerná čítanosť článkov: 921x

Autor blogu

Kategórie