Založ si blog

Slová a slovíčka

„Dve jednoducho jednoduché slovíčka ti len poviem,“ vraví Daniel a ja samozrejme viem. Posielame sa do kelu niekoľkokrát za deň. Po sicílsky. Sú to ozaj dve veľmi jednoduché slová, ktoré som si spočiatku nedokázala zapamätať, no teraz ich vyslovujem s ľahkosťou rodeného Sicílčana. Ietta sangu! (v doslovnom preklade „vypusť krv“).  Stále častejšie premýšľam v taliančine i keď moje myšlienky sú limitované na slová, ktoré poznám. Bolo by veľmi naivné myslieť si, že moje talianske formulácie sú na tej istej úrovni s Talianmi.

Zbierame slová, aby sme sa priblížili k ľuďom. Poznali aspoň kúsok z ich reči, či už je to „choď do kelu“, „ľúbim ťa“, „ako sa máš“… Niečo. Niečo, čo nám dovolia s nimi zdieľať. Rakúski čašníci nás v Dachsteine vítali: „Ahoj miláčku!“ Naši spolužiaci si zas zvykli, že nie sme viac Frézia a Daniel, ale Pampúšik 1 a Pampúšik 2. Ťažko na tom už niečo zmeniť. Keď sa predstavujem, musím sa ovládať, aby som sa nepredstavila ako smažená šiška.

V Taliansku mi príde, že rozprávam málo a na Slovensku naopak, že občas príliš veľa.  Obdivujem Talianov za ich výrečnosť. Aj tí najhanblivejší z nich hovoria omnoho viac ako priemerný Slovák. Často som sa bála, že práve preto sa im nebudem vedieť priblížiť, že to čo poviem, bude vždy príliš málo. A bola som pripravená všetky tieto veci o sebe počuť. Že by som mala rozprávať viac, otvoriť sa a nehanbiť sa… A namiesto toho, to dievča povedalo: „Môže sa zdať, že hovoríš málo, ale nie je to tak, lebo dokážeš zachytiť podstatu, ísť do hĺbky…“ A ďalšie veci, z ktorých ani jedna jediná sa nedala interpretovať negatívne. „Chcela by som sa vidieť ako ma vidíš ty,“ povedala som jej a bolo to zúfalo pravdivé. Ja a odvážna? Ja a hlboká? Ja a veselá? Prišlo mi, že poznáme dve rozdielne osoby.

V poslednej dobe som si bola sama sebou veľmi neistá. Akoby som zabudla kto som, čo som… Keď ste zaľúbení, ľahko sa stratíte. Každý deň premýšľate nad svojím výzorom, fyzickými i psychickými nedokonalosťami a vaša duša umiera. Musíte spraviť kroky dozadu, oddialiť sa od osoby, ktorú ľúbite, aby ste konečne videli seba. Takého, aký naozaj ste. Nedokonale dokonalého. Viem, asi to ide aj inak. Možno niekto iný by proste povedal: „Zaľúbil som sa do teba“ a dovolil druhému vidieť sa nahý a bezbranný, čakajúci na rozsudok smrti. Mne by nevadilo počuť: „Necítim k tebe to isté“, padnúť na hubu, mať srdce na kusy a veľa plakať. No naučila som sa dusiť všetky emócie v sebe, robiť šialené veci, len aby som náhodou „neprezradila viac“. A zabudla som plakať. Toľkokrát som rozmýšľala, čo povedať, aké slová použiť, aby som to dala konečne von a mohla ísť ďalej. Či už s ním alebo bez neho. No je príliš neskoro…

A tak otváram knihu nemčiny a učím sa slovíčka ako kedysi. Pekne jedno za druhým a potom ich rukou zakrývam a skúšam, čo si pamätám. Ktoré slová si budem pamätať z tohto obdobia? Pampúšik! Ten bude pre mňa vždy len jeden… Poslaný tisíckrát do kelu, umlčaný mnou toľkokrát, koľko som sa bála počuť slová, čo by mi mohli ublížiť.

 

Ako sa zastaviť

05.03.2016

„Už nemáš babičku,“ vraví mi mamina držiac ma okolo pliec a mne v tej chvíli vyprcháva účinok emočnej amnézie, obranného mechanizmu, ktorý sa mi dáva automaticky do pohonu v podobných viac »

Spomienky teba

04.12.2014

Ešte dva týždne a kúsok. Dnes je to presne týždeň a dva dni, čo sme si dali zbohom. Nemala som žiadny hysák,tentokrát som nezmazala telefónne číslo ani neroztrhala fotky. Len čakám. Čo viac »

A on hral a ja som mala pocit, že ho ľúbim ako nikdy. ..

02.05.2013

Mala som chuť o tom napísať celú knihu. O každom jednom detaili. Ako sme sa spoznali, ako sa nám prekrížili cesty...ako som sa zaľúbila. Pekne od začiatku až do konca. Až po ten večer, keď viac »

Donald Trump, prezident, usa

Trump je arogantný, netolerantný a nebezpečný, myslí si väčšina svetovej populácie

27.06.2017 21:21

Trump je arogantný, netolerantný, nebezpečný a nie je schopný pozitívne vplývať na svetovú politiku, myslí si veľká väčšina svetovej populácie. Ukázal to prieskum amerického Pew Research Center.

Autobus, autobusová stanica

Slovak Lines zdvíha platy vodičom v bratislavskej župe

27.06.2017 20:56

Spoločnosť Slovak Lines zvyšuje mzdu vodičov v prímestskej autobusovej doprave v Bratislavskom samosprávnom kraji.

náboje, zbraň, poprava

V martinskom muničnom sklade chýba 300-tisíc nábojov

27.06.2017 20:39

V Sklenom pri Martine, kde sídli muničný sklad sa pri kontrole zistilo, že chýba 300-tisíc kusov nábojov využívajúce sa pri športovej streľbe a výcviku jednotlivca.

Peter Pellegrini

Pellegrini: Eurofondy by sa nemali krátiť ani po brexite

27.06.2017 20:31

Eurofondy po roku 2020 by podľa podpredsedu vlády Petra Pellegriniho nemali byť krátené napriek odchodu Veľkej Británie z Európskej únie.

frezia

Len sa nezastaviť...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 13955x
Priemerná čítanosť článkov: 997x

Autor blogu

Kategórie